دلایل استفاده از ولو پوزیشنر در کنترل ولو ها یا شیرهای کنترلی

چرا وجود پوزیشنر ها در کنار شیرهای کنترلی لازم است ؟

کنترل فرآیندprocess control بسیار شبیه به فرایند پخت غذا است.

فرایند پخت نیاز به مقادیر خاصی از مواد و یک منبع جهت تولید ثابت گرما دارد. برای نگه داشتن فر در دمای دلخواه، ترموستات اجاق گاز اندازه گیری می کند و داده ها را به یک کنترل کننده می فرستد، که سپس المنت حرارتی گاز را در صورت لزوم روشن یا خاموش می کند.

دستور العمل ها در فرایند های صنعتی متغیرهایی مانند سطح در مخزن و سرعت جریان در یک سیستم لوله کشی را مشخص می کنند. برای ثابت نگه داشتن این متغیرها، یک سنسور اندازه گیری ها را انجام می دهد و داده ها را به یک کنترل کننده می فرستد، که سپس دریچه کنترل را در صورت لزوم دریچه گاز کنترل می کند.

همانطور که از این مثال ها می بینید، سیستم های کنترل در سه مرحله اساسی کار می کنند:

1- اندازه گیری یک متغیر (دما، فشار، جریان و غیره)
2- آن اندازه گیری را با سطح مورد نظر مقایسه کنید (یعنی نقطه تنظیم)
3- هر زمان که بین مقدار اندازه گیری شده و نقطه تنظیم اختلاف وجود داشت، سیستم را تنظیم کنید (به عنوان مثال، یک شیر را باز یا ببندید)

برای دستیابی به کنترل دقیق، سرعت و دقت تمام این مراحل مهم و ضروری است. در اینجا، چگونگی افزایش سرعت و دقت آخرین مرحله را بررسی خواهیم کرد – باز کردن یا بستن یک شیر کنترل برای بازگرداندن مقدار اندازه‌گیری شده به نقطه تنظیم.

ولو پوزیشنر چیست؟

در یک سیستم استاندارد، کنترل‌کننده فرآیند سیگنالی را مستقیماً به محرک یا اکچویتور ارسال می‌کند که شیر را حرکت می‌دهد. این سیستم کار می‌کند، اما می‌تواند کند باشد، و اکچویتور ها همیشه یک افست مشخص دارند، بنابراین آنها فقط در یک محدوده دقیق و مشخص شده هستند.

در برنامه‌هایی که تغییرات مکرر انجام می‌شود یا نیاز به دقت است، برای اطمینان از پاسخ‌های سریع و دقیق به چیز دیگری نیاز است. این چیز اضافی یک ولو پوزیشنر valve positioner است.

پوزیشنر ولو  وسیله ای است که با کنترل کننده فرآیند و اکچویتور ارتباط برقرار می کند و به میله سوپاپ متصل می شود تا بتواند موقعیت دقیق شیر را حس کند. پوزیشنر سیگنال ورودی را از کنترلر فرآیند دریافت می کند و سیگنالی را به اکچوئیتر برای حرکت شیر ​​ارسال می کند.

در اینجا بیشتر در مورد نحوه عملکرد موقعیت سازهای سوپاپ بخوانید: الزامات مجموعه نیمکت محرک شیر کنترل

5 مزیت برتر پوزیشنر ولو برای شیرهای کنترلی

همه اپلیکیشن ها به پوزیشنر های کنترلی نیاز ندارند. اما در بسیاری از کاربردها، پوزیشنرهای سوپاپ مزایایی را ارائه می‌دهند، به‌ویژه در سیستم‌هایی که نوسانات می‌توانند برای بهره‌وری یا کیفیت فاجعه‌بار باشند.

1-کنترل دقیق تر از آنجایی که ولو پوزیشنرها موقعیت دقیق سوپاپ را می‌دانند، کنترل دقیق‌تری از آنچه که یک اکچویتور به تنهایی می‌تواند به دست آورد، ارائه می‌کنند. علاوه بر این، پوزیشنرها دقت را در قسمت پایینی حرکت سوپاپ بهبود می‌بخشند، جایی که خطاها رایج‌تر است.
2- کنترل سریعتر پوزیشنرها به شیرهای کنترلی کمک می‌کنند تا به تغییرات در متغیر فرآیند سریع‌تر واکنش نشان دهند و مدت زمانی که سیستم بالاتر یا پایین‌تر از نقطه تنظیم کار می‌کند به حداقل می‌رسد.
3-تثبیت موقعیت و وضعیت شیر، حتی با فشارهای مختلف. تغییر فشار دیفرانسیل در سراسر شیر می تواند ناپایداری در حلقه کنترل را نشان دهد. پوزیشنر یک راه حل برای کمک به تثبیت موقعیت سوپاپ است.

4- تنظیمات و عملکردهای انعطاف پذیرتر. پوزیشنر به شما امکان می دهد بین کنترلر و شیر کنترل فاصله بگذارید و همچنین از محرک های کنترل شده با دیافراگم یا پیستون استفاده کنید. همچنین می‌توانید بین عملکرد کنترل مستقیم و معکوس جابجا شوید یا ویژگی‌های جریان را در صورت لزوم تغییر دهید. حتی می توانید از یک کنترل کننده برای دو شیر (یعنی محدوده تقسیم) استفاده کنید.
5- اثرات حداقلی اصطکاک که باعث هیسترزیس و مرده باند می شود. اصطکاک در بسته بندی ساقه سوپاپ هم به هیسترزیس و هم به مرده باند کمک می کند که بهره وری را کاهش می دهد.
اینها تنها مزایای پوزیشنرها نیستند – ارزشی که می توانید از آنها به دست آورید به برنامه و پیکربندی سیستم شما بستگی دارد.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط