پوزیشنر کنترل ولو  Positioner Control Valve

پوزیشنر کنترل ولو  Positioner Control Valve

پوزیشنر کنتل ولو که موقعیت‌دهنده یک شیر کنترل است، برای تنظیم موقعیت شیر بر اساس نقطه تنظیم مورد نظر برای یک متغیر فرآیندکه، خواه فرایندفشار، دما یا فرایند جریان باشد، استفاده می‌شود.

 پوزیشنر چگونه کار می کند؟

تولیدکنندگان معمولاً پزیشنرها را روی پوشش بالایی یک اکچویتور پنوماتیکی pneumatic actuator برای شیرهای کنترل خطی نصب می‌کنند. پزیشنر شیر پنوماتیک سیگنال پنوماتیکی (معمولاً 3-15 یا 6-30 psi) را از یک کنترلر دریافت می کند. سپس یک سیگنال پنوماتیک مربوطه را به یک اکچویتور شیر پنوماتیک ارسال می کند.

پوزیشنرها در شیرهای کنترلی استفاده می شوند که کنترل دقیق و سریع بدون خطا یا هیسترزیس مورد نیاز است. پوزیشنرها عموماً برای دریچه‌های کنترل ساقه لغزشی خطی و برای دریچه‌های کنترل دوار در قسمت جانبی یا پوشش بالایی اکچویتور پنوماتیکی نصب می‌شوند. برای هر یک از انواع طراحی اصلی، “پیوند بازخورد مکانیکی” که مستقیماً به ساقه شیر متصل است، بازخوردی را به کنترل کننده ارائه می دهد. کنترل‌کننده فرآیند به پوزیشن‌گر می‌گوید که موقعیت خود را تغییر دهد. آنها به بازخورد موقعیت از ساقه یا شفت سوپاپ نیاز دارند و فشار پنوماتیک را به محرک برای باز و بسته کردن شیر می‌رسانند.

در شیرهای کنترلی دوار rotary control valves، پوزیشنر سوپاپ در راستای سوپاپ و میل محرک در بالای اکپویتور یا در پایین آن نصب می شود. نصب پوزیشنر روی اکچویتور ها به پوزیشنرها اجازه می دهد تا فواصل ساقه (شیرهای خطی linear valves) یا درجات چرخش (شیرهای چرخشی rotary valves) را اندازه گیری کنند. این همچنین جهت مورد نظر موقعیت یک اکچویتور را تغییر می دهد. هر زمان که متغیرهای فرآیند دارای مقادیر متفاوتی از مجموعه مقادیر مورد نظر باشند، کنترل کننده های ابزار یک پیام الکتریکی به پوزیشنر ارسال می کنند.

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط